Aparatură medicală

Proiect Global Grant în valoare de 75.850 $ în derulare, de achiziţionare de aparatură medicală şi dotarea Spitalului Municipal de Urgenţă din Caransebeş,

Proiectul Global Grant are un buget aprobat de 75.850 de dolari şi la realizarea lui au participat, pe lângă Rotary Club Meerbusch – Büderich din Germania şi Rotary Club Caransebeş, în calitate de cluburi aplicante, şi Rotary Club Houhalen din Belgia, Rotary Club Linz – Austria, Rotary Club «Mihajlo Pupin» Pancevo – Serbia , Rotary Club Meerbusch, Germania şi Rotary Club Uffenheim din Germania,

28/12/2018 – Donație 15 calculatoare, 15 imprimante multifuncționale, si un defibrilator.

14/02/2019 – Rotary Club Caransebeș continuă proiectul Global Grant în valoare de 75.850 $. Săptămâna trecută au sosit la spitalul din Caransebeș 2 autocamioane cu mobilier și aparatură de spital.

21/02/2019 – Predarea bronhoscopului marca Storz, în valoare de 148.000 de lei, a fost făcută de președintele Rotary Club Caransebeș Alin Deteșan, însoţit de membrii Rotary, managerului medical alături de medicii Ionuț Mihăilică, Dan Laurențiu Tocuț, la acțiune asistând și primarul Felix Borcean.

Pentru a finaliza acest proiect este nevoie de modernizarea instalației de gaze medicale, care va fi executată în parteneriat cu Primăria Caransebeș şi pentru care s-a început achiziția, precum și receptia a două monitoare de funcții vitale necesare Secției de Pediatrie.